Dworzec kolejowy

Leopold Tyrmand – pisarz, dziennikarz, propagator jazzu i kontrkultury – swoje „Siedem dalekich rejsów” napisał w latach 50-tych XX wieku. Historia Ewy i Nowaka dzieje się właśnie w Darłowie, wczesną wiosną 1949 roku, w ciągu 3 dni…

Dlatego też film „Naprawdę wczoraj” Jana Rybkowskiego, reżysera także takich tytułów jak „Kariera Nikodema Dyzmy” czy „Chłopi”, nakręcono również tutaj, w Darłowie, w 1963 roku. Jego scenariusz pisał sam Leopold Tyrmand.

Stworzeni przez niego bohaterowie – Ewa i Nowak – będą naszymi przewodnikami na Darłowskim Szlaku Literackim. Ten szlak oparty został na ich historii i wiedzie przez Darłowo po tych miejscach, w których bywali. Został sfinansowany przez miasto w ramach Budżetu Obywatelskiego, jako projekt Krystyny Różańskiej. Powstał dlatego, że mieszkańcy Darłowa nań zagłosowali, bo uznali, iż ta historia warta jest zapamiętania.

Opowieść zaczyna się właśnie tu, na stacji PKP, gdzie spotyka się dwójka bohaterów. Darłowski dworzec powstał w 1878 roku. Połączył kurort i tutejszy port z południowymi Kaszubami, z całym Pomorzem. Stąd było połączenie z Korzybiem, Bytowem, ze Sławnem i dalej w stronę Gdańska, Szczecina, Berlina, w świat… Przed II wojną światową stacja ta nazywała się Rügenwalde, a krótko po wojnie Derłów. Dziś siedzibę ma tu między innymi Poczekalnia Kultury, w której mieści się wystawa „Rodzina darłowska od 1945 roku”.

Dworzec kolejowy
Dworzec kolejowy

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.