Pomnik Małego Satyra

Ten rogaty jegomość ukryty w murze to dzieło jednego z najbardziej znanych, bielskich artystów – zmarłego niedawno Mieczysława Hańderka.

Artysta całe życie związany był z Bielskiem. Mieszkał w jednej z dzielnic miasta, na Straconce. Był też członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. „Sikający diabełek” to chyba najsympatyczniejsza z wielu rzeźb tego artysty.


Ciekawostka związana z pomnikiem jest taka, że kilka lat temu specjaliści uznali, iż diabełek sikając zużywa za dużo wody. Dlatego kiedy remontowany był mur oporowy wokół Zamku Sułkowskich, diabełkowi zamontowano specjalną instalację zmniejszającą zużycie wody. I jest dzięki temu bardziej „eko”.


Sam zamek pochodzi natomiast z XIV wieku. Zbudowany został przez księcia cieszyńskiego Przemysława I Noszaka. Przez wieki był siedzibą Piastów cieszyńskich i warownią włączoną w system fortyfikacji miejskich. Strzegł wschodniej granicy Księstwa Cieszyńskiego. Od 1945 roku funkcjonuje w nim Muzeum, które kontynuuje tradycje muzealne placówek działających w Bielsku i Białej od początku XX stulecia.

Pomnik Małego Satyra
Słynny "sikający diabełek"

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.