Pomnik „Poczytaj
mi Mamo”

Ten bijący spokojem pomnik zwany „Poczytaj mi mamo” stworzył nieżyjący już artysta Jan Grabowski. To postać niezwykła. Jego życiorys to wręcz gotowy scenariusz na film. Był jednym z najbardziej znanych i płodnych malarzy bielskich.

Ja Grabowski pochodził z Kęt w Małopolsce, gdzie urodził się w 1912 roku. W wieku 24 lat postanowił iść w ślady brata i zostać duchownym. Wstąpił wtedy to Towarzystwa Chrystusowego i blisko cztery lata spędził na modlitwie w domu zgromadzenia braci chrystusowców w Potulicach koło Bydgoszczy. Miał zostać misjonarzem i wyjechać do Indochin, ale plany te pokrzyżowała mu II wojna światowa.

Na Akademię Sztuk Pięknych poszedł dopiero w wieku 36 lat. Dyplom uzyskał w pracowni malarskiej profesora Zbigniewa Pronaszki. Malował głównie pejzaże i portrety, ale też martwe natury, polichromie w kościołach. Tworzył również grafikę i rzeźbę. Prócz pomnika „Poczytaj mi mamo” w Książnicy, na pierwszym piętrze, jest jeszcze jedna jego praca: stiukowa płaskorzeźba Pegaza. Jest też autorem polichromii - między innymi w kościołach w Bielsku-Białej, Ślemieniu, Bystrzycy Kłodzkiej, Międzylesiu, Stawigudzie na Warmii, Pewli Małej koło Żywca, Wilamowicach, Wrocławiu czy Lublinie.

Niestety, bardzo wiele dzieł Grabowskiego spłonęło w pożarze jego pracowni, który miał miejsce w 1977 roku. Na szczęście artysta wiele swoich prac rozdał w zamian za dobra w tamtych czasach reglamentowane. Część też oczywiście sprzedał. Z ciekawostek - zarabiał także jako krawiec, którego to zawodu wyuczył się w klasztorze.

Pomnik „Poczytaj mi Mamo”
Pomnik „Poczytaj mi Mamo”.

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.