Butelka Armagnacu

Butelka Armagnacu, o którą tak zabiegał Nowak w szynku „Siedem dalekich rejsów, została przez niego i Ewę odpieczętowana podczas wspólnego wieczoru w Hotelu Pod Zamkiem. Bawili się doskonale, wznosząc toasty za latającego Holendra, króla Eryka Pomorskiego i tych, co na morzu. Słuchali muzyki i zaśmiewali ciesząc swoją obecnością. Ale ta butelka jest tu jednak symbolem czegoś więcej.

Jak pisał architekt Janusz Nekanda-Trepka, Tyrmand „znalazł w Darłowie ślady walki o normalność”. Widać to chociażby w scenie przytoczonej przed chwilą rozmowy z Krztynką. Obaj wiedzą, że socjalistyczna władza tępi prywatnych restauratorów i prywatną inicjatywę. Wkrótce takie miejsca, jak knajpa Krztynki znikną. A wraz z nią zniknie wolny rynek i wolny człowiek. Lokal „Siedem dalekich rejsów” Krztynki jest więc ostatnim dzikim lądem, który wkrótce wchłonie niewidzialna ręka komunistycznej gospodarki.

Butelką zdobytego u Krztynki Armagnacu Ewa i Nowak raczyli się w „Hotelu pod Zamkiem”. Nazwa hotelu stąd, że znajdował się przy Zamku Książąt Pomorskich z połowy XIV wieku. Niech więc to będzie okazją do tego, by w kilku zdaniach opowiedzieć o tym zabytku.

To jedyny w Polsce taki zamek. Podobny, ale większy wybudował Król Eryk w Danii i tam prawdopodobnie Wiliam Szekspir umieścił akcję „Hamleta”. Jego budowę rozpoczął książę Bogusław V z żoną Elżbietą Piastówną, córka Kazimierza Wielkiego. Wykupili wyspę, zwana Młyńską od bogatej mieszczki darłowskiej i postawili siedzibę Gryfitów. Zamek był własnością książąt do połowy XVII wieku. Gdy umarła ostatnia pani, księżna Elżbieta, żona Bogusława XIV, zamek stał się własnością Brandenburgii, Prus i Niemiec. Znalazły się tam wówczas magazyny soli, więzienie i na początku XIX wieku szpital dla żołnierzy napoleońskich. Była myśl, aby zniszczony zamek rozebrać, lecz dzięki Karlowi Rosenowi zamek ocalał. W wyremontowanym w 1930 roku utworzył Heimatmuseum. W 1945 roku przekazał je władzy polskiej. Dziś mieści się tu również placówka muzealna.

Butelka Armagnacu
Butelka Armagnacu

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.