Karwia – Holendrzy

W 1599 roku starosta pucki i założyciel Wejherowa Jan Jakub Wejher głowił się, jak poradzić sobie z osuszaniem bagien, które pokrywały tutejsze tereny. I wtedy wpadł na pomysł, by zaprosić do Karwi największych specjalistów w tej dziedzinie, czyli Holendrów.

Zagospodarowali tu pas nadmorskich bagien, tworząc sieć kanałów melioracyjnych. Osuszali mokradła i zamieniali je w uprawne pola i żyzne łąki. Do dziś zresztą ten fragment Nordy, czyli kaszubskiej Północy, nazywany jest Holendrami lub Olendrami. Przez kilkaset lat Karwieńskie Błoto – dziś to są dwie wsie Karwieńskie Błoto Pierwsze i Karwieńskie Błoto Drugie – były bagnami nie nadającymi się do życia. Aż do przybycia holenderskich mennonitów. Starosta pucki wydzierżawił im na 60 lat ponad 900 hektarów mokrych gruntów i nadał wiele przywilejów. Mieli prawo do zachowania odrębnego języka, mogli pielęgnować swoja kulturę i wyznanie. Otrzymali też prawo do dziedziczenia, połowu ryb, warzenia piwa oraz pozyskiwania drewna na budulec i opał.

Niestety, w wyniku germanizacji Holendrzy zostali zniemczeni, a po drugiej wojnie światowej przesiedleni do Niemiec.

Karwia – Holendrzy
Ujście rzeki Karwianka

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.