Gwarek mincerz

Nasza mennica zatrudnia wielu rzemieślników. Każdy zajmuje się poszczególnymi etapami wyrobu monet. Są to między innymi: oczyszczanie metalu, odlewanie blach, czy wybijanie bądź wycinanie krążków.


Ja wybijam wyobrażenia na monetach za pomocą stempli. Te, rytowane są w żelazie przez specjalistów. Do wytłaczania stempli używam nieruchomego, osadzonego w pniu drzewa stempla dolnego, czyli awersu i ruchomego, trzymanego w ręku stempla górnego - inaczej rewersu. W niego uderzam z góry tym właśnie młotem.

Pierwsza osada górnicza powstała w Złotym Stoku już w X wieku. Ale to niespełna sześćset lat później rozpoczęło się prawdziwe szaleństwo. Złotym Stokiem interesowały się wówczas najpotężniejsze w Europie domy handlowe i spółki górniczo-hutnicze. Mennicę w której będziesz terminować założyli w 1507 roku książęta ziębicko-oleśniccy Albrecht i Karol Podiebradowie. W 1529 mieliśmy już czynnych 145 kopalń i kilkanaście hut. Miasto rozwijało się z roku na rok. W połowie XVI wieku wydobywano tu 30 tysięcy ton rudy! 30 tysięcy! A zgadnij, ile produkowaliśmy rocznie złota? Minimum 60 kilogramów, choć bywały lata gdy było ich aż 140! Wyobrażasz sobie ile pierścieni, naszyjników, bransolet i innych skarbów można było stworzyć z takiej ilości drogocennego kruszczu? I to tylko jednego roku. 8 procent produkowanego złota w Europie pochodziło wtedy właśnie stąd.

Gwarek mincerz
Gwarek mincerz

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.