Gwarkowa z gwarkiem

Cośmy tacy radośni? A bo jest co świętować! Właśnie dostaliśmy arcyważny, urzędowy dokument. O, zobacz, tu jest pieczęć samego księcia. Dobrodziej wysłał nam koncesję na wydobywanie rudy. A tu, w Złotym Stoku, znaczy to szczególnie wiele. Oprócz tradycyjnych rud metali, możemy też natknąć się na złoto, dzięki czemu prędko się wzbogacimy.

Od dziś jesteśmy więc gwarkiem i gwarkową. Jak to dumnie brzmi, prawda?  Mężu, tak się cieszę, że więcej będziesz w domu ze mną i z dziećmi. Stać nas też będzie na dobre szkoły, a kiedyś te małe urwisy przejmą po nas interes.

Myślałeś, że gwarek to pod ziemią siedzi i stuka kilofem w skałę? Nic podobnego, choć czasem oczywiście zejdzie pod ziemię by doglądnąć prac. Gwarek to, proszę ja ciebie, żaden pospolity górnik. Co to, to nie! Gwarek to udziałowiec górniczy lub właściciel, ktoś kto ma kopalnię i - oczywiście - licencję na jej użytkowanie. Skarby ziemi są bowiem własnością księcia i to on musi zgodzić się na ich eksploatację. Nam się to dziś udało. A co jaśnie pan dostanie w zamian? Umówiliśmy się tak, że sprzedamy mu owoce naszej pracy po cenie niższej niż innym. Przyznasz, że to sprawiedliwy interes.

Pewnie gwarek kojarzy ci się z takim czerwonodziobym ptakiem. Mam rację? Właśnie, a musisz wiedzieć że jeden z drugim nie mają nic wspólnego. Słowo gwarek w znaczeniu przedsiębiorcy wzięło się z języka niemieckiego. Jego pierwowzorem było „Der gewerke”, oznaczające kogoś, kto posiada zakład produkcyjny.

Gwarkowa z gwarkiem
Gwarkowa z gwarkiem

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.