KILKA SŁÓW WSTĘPU

Śrem to jedno z najstarszych miast w Polsce. Położone jest w kolanie Warty w Kotlinie Śremskiej. Śrem był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego, należącym do starostwa śremskiego, pod koniec XVI wieku leżał w powiecie kościańskim województwa poznańskiego.

Śrem po raz pierwszy wspomniany był w dokumentach pisanych z 1136 jako ważny gród kasztelański o nazwie Zrem. W 1253 Przemysł I lokował tu na lewym brzegu Warty miasto. Śrem stanowi więc jedną z najstarszych lokacji miejskich w Wielkopolsce, równą wiekiem Poznaniowi.

W 1393 miasto przeniesiono na wzniesienie na prawym brzegu, bliżej starego grodu. W XIV wieku znalazła się tu siedziba starostwa.

W wieku XVII miasto podupadło. W latach 1653–1656 w Śremie i ziemiach okolicznych szalała epidemia dżumy, podczas której zginęło ponad tysiąc osób (około 70% mieszkańców miasta). Zniszczeń dopełniło splądrowanie miasta w okresie Potopu Szwedzkiego (1655–60) oraz spalenie wielu zabudowań przez najeźdźców w 1657.

Miasto zaczęło odbudowywać się dopiero po II wojnie światowej. Przyczyniły się do tego budowa odlewni żeliwa, która była oddziałem Zakładów HCP, a także powstanie osiedla mieszkaniowego Jeziorany.

Śrem to serce Wielkopolski. To miasto przyjazne inwestorom, turystom i mieszkańcom. Interesująca historia, urokliwe zakątki, wielobarwna przyroda i atrakcyjne formy rekreacji czekają na Ciebie. Śrem zaprasza!

Zdjęcie miejsca nr 1

Śrem

Zdjęcie miejsca nr 2

Promenada

Zdjęcie miejsca nr 3

Śrem