Dawny most
i kościół

Most rozebrano w roku 1970. Na szczęście, dzięki technice i odrobinie wyobraźni możemy odtworzyć to miejsce, o którym pierwsze wzmianki pojawiły się już w średniowieczu. Około 1443 roku w tym miejscu pojawił się pierwszy most, choć niewykluczone, że jakaś prosta przeprawa istniała tu jeszcze wcześniej.

Pewne jest natomiast, że przyczynił się on w znacznym stopniu do rozwoju miasta. Śrem powstał bowiem właśnie w miejscu przeprawy przez Wartę na starym trakcie handlowym ze Śląska do Poznania i Gniezna. Nic dziwnego, że miasto silnie związane jest z rzeką, która je przecina. Przez wieki jego całe życie skupiało się przy jej brzegach. Co ciekawe, rzeka w tym miejscu zmienia swój bieg z równoleżnikowego na południkowy i prawdopodobnie ta właśnie gwałtowna zmiana kierunku zainspirowała miejscową ludność do budowy przeprawy.

Po lewej stronie widać natomiast ceglany gmach. To kościół szpitalny Ducha Świętego. Ufundowali go bracia Barscy, dwaj bardzo ważni dostojnicy. Pierwszym był Jan – archidiakon krakowski oraz spowiednik i kaznodzieja królowej Anny Jagiellonki. To budowla późnogotycka, jednonawowa murowana z cegieł o układzie polskim, nakryta wysokim dwuspadowym dachem. Zbudowano go dla katolików, lecz w 1840 został przejęty i przebudowany przez protestantów. Dzisiejsze wnętrze wraz z charakterystycznymi balkonami pochodzi właśnie z tamtego okresu. Będąc w środku, zwróć uwagę na ołtarz główny. Mieści się tam manierystyczny krucyfiks pochodzący sprzed 1630 roku.

Dawny most  i kościół
Most i kosciół

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.