Śremski Dobosz
i Rynek

Stojący na Rynku dobosz był uznawany za najładniejszy pomnik powstańczy. Nic dziwnego, skoro zaprojektował go Władysław Marcinkowski, jeden z najlepszych rzeźbiarzy Wielkopolski. Ustawiono go na rynku w 1925 roku.

Pomnik stanął w pobliżu XIX-wiecznej figury Matki Boskiej Królowej Polski, upamiętniającej ofiary epidemii dżumy. Zresztą na rynku stoją jeszcze dwie warte uwagi tablice przypominające tragiczne wydarzenia końca lat 30. XX wieku. Pierwszą postawiono ku czci wychowanków Szkoły Podoficerskiej Piechoty dla Małoletnich. Uczyło się tam wielu wybitnych żołnierzy, późniejszych dowódców. Większość z nich oddało swe życie podczas wojny obronnej w 1939 roku. Druga upamiętnia natomiast mieszkańców Śremu, których w listopadzie tego samego roku rozstrzelali hitlerowcy.

Niestety, gdy wybuchła druga wojna rzeźbę Dobosza zniszczyli Niemcy. Ciężki cokół monumentu postanowili natomiast zatopić w bagnie na obrzeżach parku, tak by pamięć o nim zaginęła.

Na szczęście przetrwała garstka tych, którzy rzeźbę pamiętali. [odgłos pracującego dźwigu] Kilka lat po wojnie wydobyli cokół z bagna i ustawili go na nowo, tym razem w parku. W lipcu 1961 r. dodano do niego rzeźbę z brązu. Przedstawiała Wielkopolski Krzyż Powstańczy. Ciągle jednak starano się o przywrócenie oryginalnego wyglądu pomnika. Udało się to się w roku 1969. Replikę zniszczonej rzeźby stworzył poznański artysta Jerzy Sobociński.

Śremski Dobosz  i Rynek
Rynek i dobosz

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.