Synagoga

W 1939 roku uciekli ze Śremu lub zostali przesiedleni ostatni wyznawcy religii mojżeszowej. Hitlerowcy rozpoczęli barbarzyński proceder niszczenia tego narodu od dewastacji najważniejszego żydowskiego budynku w mieście - synagogi.

W połowie XIX wieku było tutaj aż 1166 Żydów co stanowiło, bagatela, 30 procent ówczesnej ludności miasta! Nie tylko zajmowali się usługami i handlem, ale także wspomagali lokalne instytucje i inicjatywy. Widoczna na szybie synagoga była centralnym miejscem tej licznej wspólnoty. Nie tylko modlono się w niej i czytano Torę, ale prowadzono interesy i dyskutowano nad bieżącymi sprawami.

Żydzi mieli w Śremie także cheder, czyli szkołę. Zbudowano ją w tym samym czasie co synagogę. Początkowo istniała w niej tylko jedna klasa, szybko jednak, ze względu na wielu chętnych, szkołę powiększono. Nieco wcześniej w Śremie założono także kirkut, czyli żydowski cmentarz. Był usytuowany na niewielkim wzgórzu, gęsto porastały go różnego gatunku drzewa oraz krzewy, głównie bzu. [szum drzew, śpiew ptaków] Stale zamknięte wejście sprawiało natomiast, że licznie przesiadywały tu ptaki. Było więc to nie tylko miejsce zadumy ale i odpoczynku wśród natury.

Niestety, piękna historia śremskich Żydów miała swój tragiczny koniec. Postarali się o to hitlerowscy zbrodniarze, którzy postanowili zatrzeć wszelkie ślady tej wspólnoty. Jak już wspomnieliśmy, najpierw zdewastowali synagogę, a to co z niej pozostało przekształcili w magazyn. Po wojnie nie miał jej kto odrestaurować, więc budynek rozebrano w początku lat 60. Ten sam los spotkał szkołę na rogu Szewskiej i Młyńskiej, która jeszcze przez kilka lat po wojnie służyła za mieszkania. Dziś w jej miejscu jest parking. Sam cmentarz zniknął całkowicie.

Synagoga
Synagoga

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.