Dziewczynka
z zapałkami

To jedyna czynna latarnia w mieście która do oświetlania wykorzystuje gaz, nie elektryczność. Zdobiący latarnię pomnik dziewczynki z zapałkami,  jest prawdopodobnie jedynym takim na świecie.

Takie lampy, jedna po drugiej, rozświecał po zachodzie słońca zapalacz latarń. W XIX wieku były one w miastach dość popularne lecz wraz z rozwojem sieci elektrycznej zupełnie zniknęły.

Lampa powstała z inicjatywy lokalnego pasjonata historii, który natknął się przypadkiem na stare zdjęcie. Przedstawiało latarnię gazową obok nieistniejącej już pompy na placu. Postanowiono odtworzyć latarnię. Okazało się, że choć sama latarnia nie zachowała się, to jej podstawa, ta na której siedzi dziś dziewczynka z zapałkami, znajduje się w miejskim parku.

W sąsiedniej wiosce znaleziono natomiast dawny maszt innej latarni gazowej, który podpierał dach budynku gospodarczego. Wystarczyło już tylko wykonać klosz. Zadania podjął się Piotr Garstka, rzeźbiarz z odlewni w Szymanowie. On też podsunął pomysł uatrakcyjnienia lampy przez dodanie rzeźby.

Ciekawostką jest fakt, że tworząc dzieło wzorował się na swojej córce Oldze - zwyciężczyni popularnego programu Must Be The Music.

Dziewczynka  z zapałkami
Lampa gazowa i pomnik dziewczynki z zapałkami

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.