Heliodor Święcicki

Można powiedzieć, że to taki wielkopolski doktor Judym. Jego biografia to gotowy materiał na książkę. Wybitny lekarz, wielki społecznik i patriota, założyciel i pierwszy rektor Uniwersytetu Poznańskiego. Poznajcie Heliodora Święcickiego.

Święcicki spędził w Śremie dzieciństwo i młodość. Tutaj też zainteresował się nauką i kulturą. Już jako uczeń gimnazjum wstąpił do koła filomackiego. Gdy wyjechał na studia medyczne do Wrocławia, kontynuował swoje humanistyczne zainteresowania udzielając się w towarzystwie literackim.

Był tak zdolny, że trudne studia ukończył w zaledwie 3 lata, a w międzyczasie był jeszcze pół roku w wojsku! Gdy zdobył dyplom, nie zwolnił tempa. Po praktyce w Berlinie przyjechał do Poznania gdzie utworzył pierwszą w Wielkopolsce przychodnię ginekologiczną. Był pierwszym polskim ginekologiem i jednym z pierwszych w Europie, który od 1889 roku stosował w terapii chorób kobiecych skuteczny antyseptyk – połączenie jodu ze związkami organicznymi, zapoczątkowując racjonalną chemioterapię ginekologiczną. Jakby tego było mało, przeprowadził ósmy w Europie zabieg cesarskiego cięcia.

Wykonywał najpoważniejsze operacje ginekologiczne i położnicze, konstruował własnego pomysłu aparaty i narzędzia medyczne. Oprócz praktyki lekarskiej działał także charytatywnie. Wspierał ubogich zarówno finansowo jak i oferował darmową opiekę lekarską. Ludzie go kochali, podobnie jak jego późniejsi studenci.

Heliodor Święcicki
Ławeczka Heliodora Święcickiego

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.