Kościół
w Jastrzębiej Górze

Skomponował cztery opery, osiem symfonii oraz wiele utworów orkiestrowych, koncertów instrumentalnych i kameralnych. Tworzył muzykę do filmów polskich i zagranicznych. Jego kompozycje znalazły się w takich dziełach kina, jak „Katyń” Andrzeja Wajdy, „Lśnienie” Stanleya Kubricka, „Wyspa tajemnic” Martina Scorsese czy „Dzikość serca” Davida Lyncha.

Brytyjski The Guardian napisał o nim, że był „najprawdopodobniej największym żyjącym polskim kompozytorem”. Wiele jego utworów powstało tu, w Jastrzębiej Górze. Krzysztof Penderecki ukochał sobie nasz kurort tak bardzo, że przez ponad 50 lat przyjeżdżał tu rokrocznie na kilkutygodniowe wakacje. Wraz z najbliższymi kwaterował zawsze w tym samym miejscu: pensjonacie „Leśna Perła”. Z czasem, po Krakowie, gdzie mieszkał i pracował oraz ukochanym dworze w Lutosławicach, Jastrzębia Góra stała się jego trzecim domem. Spędzał tu czas z rodziną i… komponował.

Z Jastrzębią Górą związany był tak bardzo, że patronował odbywającemu się tu od 2005 roku Letniemu Festiwalowi „Słowo i Muzyka u Jezuitów”. W tutejszym kościele świętego Ignacego Loyoli powstały dedykowane mu organy, jedne z sześciu najsłynniejszych i najbardziej rozpoznawalnych w Polsce. Wisi dziś przy nich pamiątkowy portret mistrza. A na budynku ukochanej „Leśnej Perły” – tablica pamiątkowa. Piszczałkowe organy mechaniczne zostały sprowadzone do Jastrzębiej Góry z Hamburga. Mają kształt morskich fal, nawiązujący do miejsca. Montowane były przez organmistrza Michała Klepackiego. Składają się z ponad 7 tysięcy piszczałek i można z nich wydobyć 77 barw. Docelowo mają mieć 105 głosów. Największa, zamontowana w nich piszczałka, nosi imię Krzysztofa Pendereckiego.

Kościółw Jastrzębiej Górze
Kościół w Jastrzębiej Górze

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.