Autostrada
ku Słońcu

Wybudowana w 1931 roku droga była szeroka na 8 metrów i miała dwa pobocza po 4,5 metra każde. Jak na tamte czasy była to prawdziwa autostrada. Zresztą nawet na dzisiejsze standardy jej wymiary pozwalają na komfortową jazdę.

Równie istotny był materiał z którego ją wykonano. Jest to bowiem najwyższej jakości bazaltowa kostka spajana asfaltem. Sprowadzono ją aż z dalekiego Wołynia. O jej wytrzymałości niech świadczy fakt, że mimo niemal 100 lat użytkowania, trasa nadal jest całkiem niezłym stanie.

W latach 30. XX wieku uważano tę trasę ją za jedną z najpiękniejszych w Polsce. Wrażenie potęgowało wówczas to, że teren wokół był całkowicie otwarty. Drogę tę nazywano wymiennie Bulwarem Nadmorskim lub Autostradą ku Słońcu. To dlatego, że rano i wieczorem pięknie rozświetla ją słońce.

Trasa powstała aby połączyć Wielką Wieś z prężnie rozwijającą się wówczas Jastrzębią Górą. To miejscowość położona na klifowym wybrzeżu z przepiękną plażę. Już wtedy ściągało tu wielu turystów i kuracjuszy. Jest tam także najdalej wysunięte na północ miejsce w Polsce. Równie ważne co względy turystyczne była logistyka. Po przyłączaniu tej ziemi do Polski nie było możliwości sprawnej obrony wybrzeża. By przemieszczać ciężki sprzęt potrzebna była mocna i szeroka trasa.

Autostradaku Słońcu
Autostrada ku Słońcu - kamień pamiątkowy

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.