Kościół
pw. NMP

Mało kto, widząc ten budynek po raz pierwszy, poznaje od razu, że to kościół. Jedni dostrzegają w nim odwróconą do góry nogami łódź czy wręcz arkę. Innym boczne elewacje kojarzą się z żaglami, a liczne małe okienka przypominają montowane na rufach bulaje. Świątynia bez wątpienia budzi marynistyczne skojarzenia i taki był zamiar autorów.

Kościół wzniesiono z czerwonej cegły w stylu neogotyckim. Jego patronem został święty Wojciech. Czy coś zostało z pierwotnej budowli? Ano stoi tu nadal! Nie rozebrano ani jednej cegły. Wystarczy oddalić się nieco i spojrzeć na prezbiterium. Tak, to właśnie oryginalny kościół. Nowy został nawą główną. Takie unikalne rozwiązanie zaproponowali pod koniec lat 50. dwaj gdańscy architekci: Szczepan Baum i Andrzej Kulesza. Ich wizja tak spodobała się ówczesnemu proboszczowi, że już w 1961 konsekrował on nowy kościół, który jest dziś prawdziwą perłą architektury.

Choć jego wnętrze może wydać się skromne, skrywa ono wiele tajemnic. Jedną z nich są witraże uznawane za jedne z najciekawszych na świecie. W kościele przechowuje się także relikwie Jana Pawła II oraz - o czym wiedzą nieliczni - relikwie pierwszych rzymskich męczenników. Będąc wewnątrz warto zwrócić także uwagę na organy. Stworzyła je we 1937 roku warszawska firma Kamińskich. Mają 42 głosy i 4 wolne kombinacje. Ich walory przyciągają nie tylko wiernych, ale i miłośników kultury.

Warto wybrać się tutaj w wakacje, kiedy odbywa się Festiwal Letnie Koncerty Organowe i Kameralne. Od ponad pięćdziesięciu lat biorą w nim udział wybitni artyści z kraju i zagranicy.  Dzwonnicę wybudowano w latach 90. i jest oddzielona od głównej części świątyni. Ma 37,5 metra wysokości.


Kościółpw. NMP
Kościół pw. NMP

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.