Park Miejski im. Derdowskiego

Park założono w roku 1929 z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Hallerowa. Jego członkowie uznali, że jego patronem zostanie Hieronim Derdowski. Ten pisarz i publicysta zasłynął zdaniem „Nie ma Kaszub bez Polonii, ani bez Kaszub Polski”.

Park szybko stał się ulubionym miejscem spotkań okolicznych mieszkańców. Potem stopniowo zarastał, nikt w niego nie ingerował. Tak przynajmniej było do czasu wojny. Dopiero w 2016 roku rozpoczęto prace nad jego rewitalizacją. Na 20 hektarach posadzono wtedy 160 tysięcy drzew, krzewów, pnączy i bylin. A wszystko to zrobiono według niezwykle oryginalnego klucza. Kolorystykę roślin dopasowano do prądów morskich. Prąd zimny budują rośliny kwitnące w barwach chłodnych, a prąd ciepły tworzą krzewy o barwach ciepłych.

To też świetne miejsce dla dzieci. W parku nie tylko bawią się i obcują z naturą ale też poznają kaszubską kulturę. To zasługa tematycznych placów. Jest ich dziewięć i skupiają się głównie na kaszubskich legendach.

Park Miejski im. Derdowskiego
Park Miejski im. Derdowskiego

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.