Winda „Światowid”

Dawna winda nazywała się Światowid. Miała ponad dwadzieścia metrów wysokości, spory taras widokowy, dwa szyby na kilkunastoosobowe windy i maszynownię, która je ciągnęła. Ułatwiała przedostanie się ze szczytów klifu na piaszczyste plaże i z powrotem, do zejścia w stronę miasta.


Jej budowa zaczęła się pod koniec lat trzydziestych ubiegłego wieku. Wybuch II wojny światowej uniemożliwił jej dalsze funkcjonowanie. Jej budowę dokończono i uruchomiono po 1966 roku. Działała około 5 lat. Potem, przez kilka lat stała uszkodzona. Nie można było na nią wchodzić, bo groziło to zawaleniem. Ostatecznie dzieła dokonał sztorm w mroźny, styczniowy dzień. A wcześniej pewnie swoje zrobiły drgania maszynerii ciągnącej windy, wody gruntowe, sztormy i wiatry… W każdym razie, według przekazów, wieża runęła na początku stycznia 1982 roku.

Winda „Światowid”
Winda „Światowid” na archiwalnym zdjęciu

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.